15-02-2016 12:33
712
Rant kapısı olmayan Hazine arazileri çiftçiye satılacak

Çiftçinin uzun dönemdir beklediği Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusundaki çalışmalar son aşamaya geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hazineye ait tarım arazilerinin satış işleminin Nisan ayında başlayacağını bildirdi.

2012 yılında yapılan düzenleme ile bu toprakların mülkiyetinin çiftçinin olmasının önünün açıldığını hatırlatan Ağbal, söz konusu arazileri almak için başvuru yapan 250 bin kişi bulunduğunu bildirdi.

Düzenlemeden haberdar olmadığı için bugüne kadar başvuru yapmayan vatandaşlar için de ikinci bir hak vereceklerini dile getiren Ağbal, bununla ilgili olarak da önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na getirilecek yasa tasarısıyla başvuru için 1 yıl daha ek süre verileceğini açıkladı. Bu haktan yararlanmayan vatandaşların bu ek süreden yararlanmalarını isteyen Ağbal, satış işlemlerinin ardından bu arazilere ilişkin mülkiyet sorunun çözüleceğini vurguladı. Ağbal, belediye mücavir alan sınırları dışında ve denize 5 kilometre içeride rant kapısı olmayan tarım arazilerinin satılacağı bilgisini de verdi.


( 712 Okunma )